+36 70 337 2738 kinga.dinnyes@gmail.com

Masszázs

A masszázs eredete

A masszázs a legrégebbi gyógyeljárások közé tartozik.

Valószínűen az emberek önmagukon már ősidők óta ösztönösen alkalmazták a masszázst nyomkodva – gyúrva – simogatva a fájós részeiket, később már tudatossá válhatott. A primitívtől a kulturált népekig szinte mindenütt megtalálhatjuk a használatát.

Kína

A legrégebbi írásos  emlékek a masszázs gyógyításra való  használatáról az ókori Kínából származnak.  Kezét az ember ösztönösen is használja  fájdalma enyhítésére; ha ütést, görcsöt  kap, önkéntelenül kap a fájó testrész felé,  hogy azt védje, dörzsölje, nyomkodja,  masszírozza. A kínaiak úgy vélik, hogy a  masszázs nemcsak a fájdalom enyhítésére  és nemcsak mozgásszervi problémák  kezelésére, hanem belső szervi  betegségek enyhítésére is alkalmas.

Egyiptom

Papirusztekercsek, más feliratok és  festmények is tanúsítják, hogy az ókori  egyiptomiak a betegségek és sebek  gyógyítására is alkalmazták. A masszázs  első leírását egy ie. 2700 táján keletkezett  könyvben találhatjuk.

India

Indiában a masszázst egészségügyi és rituális célból is végezték. Illatos olajokkal kenték, dörzsölték be a testet, és utána megfürödtek a szentnek tartott folyó vizében (Ganges). Simították, nyomkodták, gyúrták a test lágy részeit. Arcon kezdték, törzsön folytatták, s a végtagokkal fejezték be. Végtagokon a műveleteket a széli részek felé végezték, mintha ki akarták volna a gonoszt nyomni a testből. (A Thai masszázsnál még ma is fellehető ez irányzat, de inkább végtag kirántás formájában.)

Görög-római kultúra

Görög-római kultúrában, az orvosok a jó levegőt, helyes táplálkozást, testmozgást, gyógyfürdőt és a masszázst ajánlották gyógyterápiaként. Hippokratész (ie. 460-377) az ókor legnagyobb orvosa, Herodikosz-tól (ie. 482-347.) tanulta a masszázs módszereit. „De officina medici” c. munkájában foglalkozik e témakörrel. A kezdetleges vízgyógyászatot elméleti alapokra fektette. Krónikus betegeknek mozgást, gyógyfürdőt és masszázst javasolt. Ekkor még a mozgás, messze megelőzte fontosságban az egyéb kezeléseket.

A masszázs története hazánkban

Hazánkban Mátyás király udvarában ún. dögönyözők végeztek a masszázshoz hasonló módszeres gyakorlatokat. Később a török megszállás idején terjedt el a fürdő kultúra, s vele a masszírozás gyakorlata is. Később fürdőmesterek tevékenykedtek, majd a jótékony német-osztrák behatásra nálunk is tudományosan terjedt e kezelési metódus.

A masszázs gyakorlata mind differenciáltabbá vált. A tudomány fejlődése mellett, ez a terápia is egyre változik, megtartva alapjait. A masszázs eljárásokat két külön álló vonal fémjelzi, az Ázsiai és az Európai stílus, melynek vannak találkozási pontjai, de filozófiájuk más és más.

A masszázskezelés az egész személyiségünkre kihat, békét és nyugalmat ad, mely az érintés által az egész bensőnkben szétárad, és teljes testi és lelki megelégedettséget kelt bennünk.